Bourns Inc. 3223W-1-105
3223W-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3223W-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3223W-1-105.pdf
Availability of 3223W-1-105
QUANTITY
3223W-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3223W-1-105
Internal Part NumberEIS-3223W-1-105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.164" H (3.90mm x 3.18mm x 4.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3223W-1-105
Related Links3223W, 3223W-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3223W-1-105 Details Description
Related parts for 3223W-1-105
HEAVYCON PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34T/MC34M/MDM34T datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-14AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC/SC CONN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
HOOK WHITE 3/4" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 4A TO-220SIS datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 12VDC 20MA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 26 POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf