Bourns Inc. 3224W-1-200G
3224W-1-200G picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-200G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-200G.pdf
Availability of 3224W-1-200G
QUANTITY
3224W-1-200G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-200G
Internal Part NumberEIS-3224W-1-200G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-200G
Related Links3224W-, 3224W-1-200G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-200G Details Description
Related parts for 3224W-1-200G
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
OSC XO 168.200912MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS SIZE 1 ARINC 600 datasheet.pdf
60V PNP LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN SOT89 IC datasheet.pdf