TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25P6-6106-LC
DL60R20-25P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN
Datasheet Download
DL60R20-25P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-25P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-25P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25P6-6106-LC
DL60R20-25P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-25P6-6106-LC
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FPC 67POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 48W DOWNLIGHT 140 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf