Bourns Inc. 3224W-1-502E
3224W-1-502E picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-502E
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-502E.pdf
Availability of 3224W-1-502E
QUANTITY
3224W-1-502E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-502E
Internal Part NumberEIS-3224W-1-502E
3214, 3224 Series Plastic March/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-502E
Related Links3224W-, 3224W-1-502E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-502E Details Description
Related parts for 3224W-1-502E
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
FLTR MED M 3POS FLNG MT SLDR LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 8 FSZ 61-70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf