Bourns Inc. 3224X-1-204E
3224X-1-204E picture photo
Mfg. Part Number
3224X-1-204E
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224X-1-204E.pdf
Availability of 3224X-1-204E
QUANTITY
3224X-1-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224X-1-204E
Internal Part NumberEIS-3224X-1-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224X-1-204E
Related Links3224X-, 3224X-1-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224X-1-204E Details Description
Related parts for 3224X-1-204E
IC CLK BUFFER 2:15 3GHZ 52LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 25A TO-247 datasheet.pdf
RES MO 2W 6.34 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf