CNC Tech 3239-18-1-0500-006-1-TS
3239-18-1-0500-006-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
3239-18-1-0500-006-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 250'
Datasheet Download
3239-18-1-0500-006-1-TS.pdf
Availability of 3239-18-1-0500-006-1-TS
QUANTITY
3239-18-1-0500-006-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3239-18-1-0500-006-1-TS
Internal Part NumberEIS-3239-18-1-0500-006-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSILICON Rubber Wire
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand34/0.0071"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.022" (0.55mm)
Length250' (76.2m)
Voltage3000V
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Jacket ColorBrown
RatingsUL Style 3239
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3239-18-1-0500-006-1-TS
Related Links3239-18-1-0, 3239-18-1-0500-006-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
3239-18-1-0500-006-1-TS Details Description
Related parts for 3239-18-1-0500-006-1-TS
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1506 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMU25B/AE25M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EMX THREADED STANDOFF datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 16GB datasheet.pdf
CBL W/CONNECT FOR GEN CONTL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 3/4" X 25-YD, datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf