Bourns Inc. SRU5011-470Y
SRU5011-470Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5011-470Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 320MA 800 MOHM
Datasheet Download
SRU5011-470Y.pdf
Availability of SRU5011-470Y
QUANTITY
SRU5011-470Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5011-470Y
Internal Part NumberEIS-SRU5011-470Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU5011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU5011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating320mA
Current - Saturation260mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5011-470Y
Related LinksSRU501, SRU5011-470Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5011-470Y Details Description
Related parts for SRU5011-470Y
IC GENERATOR LOOKAHEAD 16-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER DSO14 datasheet.pdf
BOARD DEMO LIS302SG datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf
2X6 VERTICAL HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
30V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf