CNC Tech 3239-20-1-0500-003-1-TS
3239-20-1-0500-003-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
3239-20-1-0500-003-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
SILICON WIRE 20AWG YL 500'
Datasheet Download
3239-20-1-0500-003-1-TS.pdf
Availability of 3239-20-1-0500-003-1-TS
QUANTITY
3239-20-1-0500-003-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3239-20-1-0500-003-1-TS
Internal Part NumberEIS-3239-20-1-0500-003-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand21/33
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.022" (0.55mm)
Length500' (152.44m)
Voltage3000V
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Jacket ColorYellow
RatingsUL Style 3239
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3239-20-1-0500-003-1-TS
Related Links3239-20-1-0, 3239-20-1-0500-003-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
3239-20-1-0500-003-1-TS Details Description
Related parts for 3239-20-1-0500-003-1-TS
IC DAC 13BIT OCTAL V-OUT 44-MQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 130 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 ANALOG datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 100MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
H48-6G 100X100X3MM datasheet.pdf
IC BUS BUFFER DUAL NONINV 8SSOP datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf