Bourns Inc. 3250P-1-202
3250P-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3250P-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3250P-1-202.pdf
Availability of 3250P-1-202
QUANTITY
3250P-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3250P-1-202
Internal Part NumberEIS-3250P-1-202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3250 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3250P-1-202
Related Links3250P, 3250P-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3250P-1-202 Details Description
Related parts for 3250P-1-202
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 4.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf