Bourns Inc. 3250W-1-100M
3250W-1-100M picture photo
Mfg. Part Number
3250W-1-100M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3250W-1-100M.pdf
Availability of 3250W-1-100M
QUANTITY
3250W-1-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3250W-1-100M
Internal Part NumberEIS-3250W-1-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3250 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3250W-1-100M
Related Links3250W-, 3250W-1-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3250W-1-100M Details Description
Related parts for 3250W-1-100M
KIT TOOL UPGRADE ST TO SC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 4M datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD OR LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf