Bourns Inc. 3252L-1-104
3252L-1-104 picture photo
Mfg. Part Number
3252L-1-104
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 3/4W LEADS
Datasheet Download
3252L-1-104.pdf
Availability of 3252L-1-104
QUANTITY
3252L-1-104 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252L-1-104
Internal Part NumberEIS-3252L-1-104
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252L-1-104
Related Links3252L, 3252L-1-104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252L-1-104 Details Description
Related parts for 3252L-1-104
CIR BRKR 10A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 36SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FEMALE 6' 4POS datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
Low Cost, DC to 150 MHz Variable Gain Amplifier IC datasheet.pdf