Bourns Inc. 3252L-1-504MLF
3252L-1-504MLF picture photo
Mfg. Part Number
3252L-1-504MLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 3/4W LEADS
Datasheet Download
3252L-1-504MLF.pdf
Availability of 3252L-1-504MLF
QUANTITY
3252L-1-504MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252L-1-504MLF
Internal Part NumberEIS-3252L-1-504MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252L-1-504MLF
Related Links3252L-1, 3252L-1-504MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252L-1-504MLF Details Description
Related parts for 3252L-1-504MLF
CONV DC/DC 3W SNGL 12V 12V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 14A TO-220AB datasheet.pdf
OSC VCXO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 642 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ADJUSTING WHEEL - INCH datasheet.pdf
IC PCI SW 32CH 8PORT 1517-FCBGA datasheet.pdf
HAR-BUS HM MALE TYPE C, PL1, TUB datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
TWZR PAIR KNIFE TINNED 2.03MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf