Bourns Inc. 3252P-1-200
3252P-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-200.pdf
Availability of 3252P-1-200
QUANTITY
3252P-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-200
Internal Part NumberEIS-3252P-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-200
Related Links3252P, 3252P-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-200 Details Description
Related parts for 3252P-1-200
IC DGTL POT 100K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 5' datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 84POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf