Bourns Inc. 3252P-1-203
3252P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-203.pdf
Availability of 3252P-1-203
QUANTITY
3252P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-203
Internal Part NumberEIS-3252P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-203
Related Links3252P, 3252P-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-203 Details Description
Related parts for 3252P-1-203
IC 4.375V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 116A TO-262 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC PLL FRAME RATE COMM 16-SOIC datasheet.pdf
LAMP NEON AMBER 250V PNL MNT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 2/3W 2010 datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6T 0402 datasheet.pdf