EPCOS (TDK) B43540F2827M
B43540F2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2827M.pdf
Availability of B43540F2827M
QUANTITY
B43540F2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2827M
Internal Part NumberEIS-B43540F2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.47A
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2827M
Related LinksB43540, B43540F2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2827M Details Description
Related parts for B43540F2827M
CONN HEADER 44POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf