Bourns Inc. 3252X-1-102MLF
3252X-1-102MLF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-102MLF
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-102MLF.pdf
Availability of 3252X-1-102MLF
QUANTITY
3252X-1-102MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-102MLF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-102MLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-102MLF
Related Links3252X-1, 3252X-1-102MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-102MLF Details Description
Related parts for 3252X-1-102MLF
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.35PF 25V 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN 0.56" CA datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf