Bourns Inc. 3252X-1-104LF
3252X-1-104LF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-104LF
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-104LF.pdf
Availability of 3252X-1-104LF
QUANTITY
3252X-1-104LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-104LF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-104LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-104LF
Related Links3252X-, 3252X-1-104LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-104LF Details Description
Related parts for 3252X-1-104LF
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.15A HOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 4POS datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf