Bourns Inc. 3252X-1-502LF
3252X-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-502LF.pdf
Availability of 3252X-1-502LF
QUANTITY
3252X-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)