API Delevan S0603-15NH1B
S0603-15NH1B picture photo
Mfg. Part Number
S0603-15NH1B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM
Datasheet Download
S0603-15NH1B.pdf
Availability of S0603-15NH1B
QUANTITY
S0603-15NH1B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-15NH1B
Internal Part NumberEIS-S0603-15NH1B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance15nH
Tolerance±3%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq32 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-15NH1B
Related LinksS0603-, S0603-15NH1B Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-15NH1B Details Description
Related parts for S0603-15NH1B
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 18.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 4.2A datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf