Hirose Electric Co Ltd 3260B-12S(55)
3260B-12S(55) picture photo
Mfg. Part Number
3260B-12S(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
3260B-12S(55).pdf
Availability of 3260B-12S(55)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3260B-12S(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3260B-12S(55)
Internal Part NumberEIS-3260B-12S(55)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series3200
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3260B-12S(55)
Related Links3260B-, 3260B-12S(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3260B-12S(55) Details Description
Related parts for 3260B-12S(55)
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf