TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16JB
D38999/26WG16JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16JB.pdf
Availability of D38999/26WG16JB
QUANTITY
D38999/26WG16JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16JB
Related LinksD38999/, D38999/26WG16JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16JB Details Description
Related parts for D38999/26WG16JB
TERM BLOCK PCB 8POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN ADAPT 7/16 PLUG TO N JACK datasheet.pdf
IC DRVR RCVR MULT RS-232 20-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC 6-PLEX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf