ON Semiconductor NTB75N03L09G
NTB75N03L09G picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N03L09G
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N03L09G.pdf
Availability of NTB75N03L09G
QUANTITY
NTB75N03L09G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N03L09G
Internal Part NumberEIS-NTB75N03L09G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Oct/2008
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 37.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5635pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB75N03L09G
Related LinksNTB75N, NTB75N03L09G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB75N03L09G Details Description
Related parts for NTB75N03L09G
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
SW DIP PIANO SEALED 5POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 663X datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FUSE 13A 240V FST BRITISH BS IEC datasheet.pdf
6800UF 63V 35X30 datasheet.pdf