Vishay/Dale RNC55H6121BRBSL
RNC55H6121BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6121BRBSL
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6121BRBSL.pdf
Availability of RNC55H6121BRBSL
QUANTITY
RNC55H6121BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6121BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6121BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6121BRBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6121BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6121BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H6121BRBSL
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 21POS .152M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V TO-262AA datasheet.pdf
REC F MINI 4 WIRE 24" LEADS LOCK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf