Bourns Inc. 3262P-1-253
3262P-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3262P-1-253
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262P-1-253.pdf
Availability of 3262P-1-253
QUANTITY
3262P-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262P-1-253
Internal Part NumberEIS-3262P-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.185" Face x 0.185" H (6.35mm x 4.70mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262P-1-253
Related Links3262P, 3262P-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262P-1-253 Details Description
Related parts for 3262P-1-253
RES 22K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL WSI 6/2/LD 30-70V LLC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf