Bourns Inc. 3262P-1-503LF
3262P-1-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3262P-1-503LF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262P-1-503LF.pdf
Availability of 3262P-1-503LF
QUANTITY
3262P-1-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262P-1-503LF
Internal Part NumberEIS-3262P-1-503LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.185" Face x 0.185" H (6.35mm x 4.70mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262P-1-503LF
Related Links3262P-, 3262P-1-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262P-1-503LF Details Description
Related parts for 3262P-1-503LF
KWIK KLIP AJD W/TAPE 1/2 - 5/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY OPTOMULTLIFUNC 100MA 8-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.71A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NC 10A 125V datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf