Bourns Inc. 3262X-1-102LF
3262X-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3262X-1-102LF
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262X-1-102LF.pdf
Availability of 3262X-1-102LF
QUANTITY
3262X-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262X-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3262X-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262X-1-102LF
Related Links3262X-, 3262X-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262X-1-102LF Details Description
Related parts for 3262X-1-102LF
CONN RING 4/0 AWG #3/4 SOLIS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 8PC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
TVS DIODE 66VWM 112.35VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM SMA FEM datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 250VAC 50VDC datasheet.pdf