Bourns Inc. 3266P-1-202
3266P-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3266P-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 1/4W PC PIN
Datasheet Download
3266P-1-202.pdf
Availability of 3266P-1-202
QUANTITY
3266P-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266P-1-202
Internal Part NumberEIS-3266P-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266P-1-202
Related Links3266P, 3266P-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266P-1-202 Details Description
Related parts for 3266P-1-202
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 13MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
VARISTOR 14MM PHEN 3KA 19.8V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SMT 6MM datasheet.pdf