Bourns Inc. 3266P-1-202LF
3266P-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3266P-1-202LF
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266P-1-202LF.pdf
Availability of 3266P-1-202LF
QUANTITY
3266P-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266P-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3266P-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266P-1-202LF
Related Links3266P-, 3266P-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266P-1-202LF Details Description
Related parts for 3266P-1-202LF
IDC CABLE - MKC10K/MC10F/MKC10K datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 0.31W TO92 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 56.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf