Microchip Technology PIC16LC505T-04/SL
PIC16LC505T-04/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC505T-04/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LC505T-04/SL.pdf
Availability of PIC16LC505T-04/SL
QUANTITY
PIC16LC505T-04/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC505T-04/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LC505T-04/SL
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 09/Mar/2015
Copper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC505T-04/SL
Related LinksPIC16LC5, PIC16LC505T-04/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC505T-04/SL Details Description
Related parts for PIC16LC505T-04/SL
FIXED IND 330UH 50MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 13POS GOLD datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
G7SA-4A2B DC110 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf