ECS Inc. International ECS-196-20-23B-TR
ECS-196-20-23B-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-23B-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-196-20-23B-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-23B-TR
QUANTITY
ECS-196-20-23B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-23B-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-23B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-23B-TR
Related LinksECS-196-, ECS-196-20-23B-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-23B-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-23B-TR
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 10NS 64STQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf