ASSMANN WSW Components A-CCS20-Z-SM
A-CCS20-Z-SM picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS20-Z-SM
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
Datasheet Download
A-CCS20-Z-SM.pdf
Availability of A-CCS20-Z-SM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-CCS20-Z-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS20-Z-SM
Internal Part NumberEIS-A-CCS20-Z-SM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package41
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)20 (4 x 5)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating150µin (3.81µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post150µin (3.81µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS20-Z-SM
Related LinksA-CCS2, A-CCS20-Z-SM Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS20-Z-SM Details Description
Related parts for A-CCS20-Z-SM
GUARD FINGER FOR 3 5/8" FAN MET datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 32POS STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf