Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-136-C1-R0
ATS-16F-136-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-136-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16F-136-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16F-136-C1-R0
QUANTITY
ATS-16F-136-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-136-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-136-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.17°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-136-C1-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-136-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-136-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-136-C1-R0
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 63VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 10MM datasheet.pdf
ICL 25 OHM 20% 2.5A 13MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.265" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
METRIC PIN TERM NON-INSUL 0.5 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf