TDK Corporation C2012X6S0G476M125AC
C2012X6S0G476M125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S0G476M125AC
Brief Description
CAP CER 47UF 4V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S0G476M125AC.pdf
Availability of C2012X6S0G476M125AC
QUANTITY
C2012X6S0G476M125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S0G476M125AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S0G476M125AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S0G476M125AC
Related LinksC2012X6S0, C2012X6S0G476M125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S0G476M125AC Details Description
Related parts for C2012X6S0G476M125AC
CONN PLUG 51POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
3000VA 2400W UPS datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
IC BATTERY MON/BALANCER 40MLF datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf