Bourns Inc. 3266P-1-202LF
3266P-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3266P-1-202LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266P-1-202LF.pdf
Availability of 3266P-1-202LF
QUANTITY
3266P-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266P-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3266P-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)