Bourns Inc. 3266P-1-502
3266P-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3266P-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 1/4W PC PIN
Datasheet Download
3266P-1-502.pdf
Availability of 3266P-1-502
QUANTITY
3266P-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266P-1-502
Internal Part NumberEIS-3266P-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266P-1-502
Related Links3266P, 3266P-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266P-1-502 Details Description
Related parts for 3266P-1-502
REG 2.0V 14A 3.3VIN ADJ VERT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf