Bourns Inc. 3266W-1-101LF
3266W-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3266W-1-101LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266W-1-101LF.pdf
Availability of 3266W-1-101LF
QUANTITY
3266W-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266W-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3266W-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266W-1-101LF
Related Links3266W-, 3266W-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266W-1-101LF Details Description
Related parts for 3266W-1-101LF
BERGSTIK HDR DR.100 SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2POS SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf