Bourns Inc. 3266X-1-105
3266X-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3266X-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266X-1-105.pdf
Availability of 3266X-1-105
QUANTITY
3266X-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266X-1-105
Internal Part NumberEIS-3266X-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266X-1-105
Related Links3266X, 3266X-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266X-1-105 Details Description
Related parts for 3266X-1-105
MEMORY CARD FLASH 2GB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL ANGL PIN datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
METRAL STB R/A SIG REC datasheet.pdf
3.3 V Slew Rate Limited, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf