Bourns Inc. 3266X-1-105
3266X-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3266X-1-105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266X-1-105.pdf
Availability of 3266X-1-105
QUANTITY
3266X-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266X-1-105
Internal Part NumberEIS-3266X-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266X-1-105
Related Links3266X, 3266X-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266X-1-105 Details Description
Related parts for 3266X-1-105
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC 2SLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 24TQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf