Bourns Inc. 3266Y-1-100
3266Y-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-100.pdf
Availability of 3266Y-1-100
QUANTITY
3266Y-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-100
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-100
Related Links3266Y, 3266Y-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-100 Details Description
Related parts for 3266Y-1-100
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECOD/DEMUX 24-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RA 1MM BLU datasheet.pdf