Bourns Inc. 3266Y-1-201R
3266Y-1-201R picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-201R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-201R.pdf
Availability of 3266Y-1-201R
QUANTITY
3266Y-1-201R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-201R
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-201R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-201R
Related Links3266Y-, 3266Y-1-201R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-201R Details Description
Related parts for 3266Y-1-201R
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TMINIP2 datasheet.pdf
RES SMD 637.95 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FAN 200VAC 150X38MM WR datasheet.pdf