Bourns Inc. 3266Y-1-203
3266Y-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-203.pdf
Availability of 3266Y-1-203
QUANTITY
3266Y-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-203
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-203
Related Links3266Y, 3266Y-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-203 Details Description
Related parts for 3266Y-1-203
IDC CABLE - MSR10K/MC10F/MSR10K datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
TEST BRD FOR PWR SUPPLY 3U ONLY datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
MAT KIT ESD BLACK 3'X5' datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 4W datasheet.pdf