Vishay Semiconductor/Diodes Division BAS16-G3-18
BAS16-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAS16-G3-18
Brief Description
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23
Datasheet Download
BAS16-G3-18.pdf
Availability of BAS16-G3-18
QUANTITY
BAS16-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS16-G3-18
Internal Part NumberEIS-BAS16-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Average Rectified (Io)150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 75V
Capacitance @ Vr, F4pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS16-G3-18
Related LinksBAS16, BAS16-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAS16-G3-18 Details Description
Related parts for BAS16-G3-18
CORD 18AWG 3COND 39" BLACK SVT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 2.5A SOT223 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-5V 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf