Bourns Inc. 3266Y-1-203R
3266Y-1-203R picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-203R
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-203R.pdf
Availability of 3266Y-1-203R
QUANTITY
3266Y-1-203R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-203R
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-203R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-203R
Related Links3266Y-, 3266Y-1-203R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-203R Details Description
Related parts for 3266Y-1-203R
IC PLD 8MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 50LBS datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.11 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32NQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
SILICONE FREE THERMAL PUTTY 60CC datasheet.pdf
FUSE 1A 240V FAST BRITISH SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
10000UF 25V 30X30MM 85C 12000H datasheet.pdf