Bourns Inc. 3266Y-1-203R
3266Y-1-203R picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-203R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-203R.pdf
Availability of 3266Y-1-203R
QUANTITY
3266Y-1-203R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-203R
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-203R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-203R
Related Links3266Y-, 3266Y-1-203R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-203R Details Description
Related parts for 3266Y-1-203R
ICL 40 OHM 20% 5A 22MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 681 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
100UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf