Bourns Inc. 3269P-1-202LF
3269P-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3269P-1-202LF
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-1-202LF.pdf
Availability of 3269P-1-202LF
QUANTITY
3269P-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3269P-1-202LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-1-202LF
Related Links3269P-, 3269P-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-1-202LF Details Description
Related parts for 3269P-1-202LF
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 2POS datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.6GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 3A datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V 3-USP datasheet.pdf