Bourns Inc. 3269P-ES2-201G
3269P-ES2-201G picture photo
Mfg. Part Number
3269P-ES2-201G
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-ES2-201G.pdf
Availability of 3269P-ES2-201G
QUANTITY
3269P-ES2-201G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-ES2-201G
Internal Part NumberEIS-3269P-ES2-201G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-ES2-201G
Related Links3269P-E, 3269P-ES2-201G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-ES2-201G Details Description
Related parts for 3269P-ES2-201G
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 20-26POS M-M 1.0M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf