Bourns Inc. 3269W-1-100
3269W-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3269W-1-100
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-1-100.pdf
Availability of 3269W-1-100
QUANTITY
3269W-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-1-100
Internal Part NumberEIS-3269W-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-1-100
Related Links3269W, 3269W-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-1-100 Details Description
Related parts for 3269W-1-100
JUMPER-H1504TR/A3048V/H1504TR 2" datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 32 POS datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V FD 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54719-152 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf