Panasonic Electronic Components ECQ-E1125KZ
ECQ-E1125KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1125KZ
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1125KZ.pdf
Availability of ECQ-E1125KZ
QUANTITY
ECQ-E1125KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1125KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1125KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.670" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1125KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E1125KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1125KZ Details Description
Related parts for ECQ-E1125KZ
FIXED IND 10UH 4A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 8.5A 21MM datasheet.pdf