Bourns Inc. 3269W-1-504GLF
3269W-1-504GLF picture photo
Mfg. Part Number
3269W-1-504GLF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-1-504GLF.pdf
Availability of 3269W-1-504GLF
QUANTITY
3269W-1-504GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-1-504GLF
Internal Part NumberEIS-3269W-1-504GLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-1-504GLF
Related Links3269W-1, 3269W-1-504GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-1-504GLF Details Description
Related parts for 3269W-1-504GLF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .125 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC IMAGE ENHANCE PROC 580TEP580 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf