Bourns Inc. 3269X-1-253G
3269X-1-253G picture photo
Mfg. Part Number
3269X-1-253G
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269X-1-253G.pdf
Availability of 3269X-1-253G
QUANTITY
3269X-1-253G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269X-1-253G
Internal Part NumberEIS-3269X-1-253G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269X-1-253G
Related Links3269X-, 3269X-1-253G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269X-1-253G Details Description
Related parts for 3269X-1-253G
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf